Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

8 sierpnia 2022

Dowiedz się, gdzie zamówić motoreduktor planetarny, wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy skonstruowany głównie z silnika oraz przekładni. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, zatem zawsze występuje nieduża różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na czasochłonne obliczenia i testy różnych zestawów części. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy, jak również do lekkich, średnich lub dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to spedycja, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak m.in aeratory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome i kolejki w parku rozrywki. Duże zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy spowodowała, że liczbę potencjalnych zestawów, które współcześnie oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]