Dźwigary – czy można je wynająć?

12 grudnia 2019

Dowiedz się, gdzie zamówić dźwigar

Szalunki to struktury potrzebne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie konkretnego kształtu ścianom wylewanym z betonu, a także przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki są również potrzebne przy budowie sklepień – wtedy ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich użycia wzniesienie wielokondygnacyjnego budynku byłoby niemożliwe. Dźwigary sprawiają, że strop nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie utwardzić się. Z jakich surowców produkuje się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z jakich drzew produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Dlatego jego głównym przymiotem jest trwałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość wykonania oraz typ użytych w tym celu materiałów. Powinny one być dokładnie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na znaczne naciski. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich drzew jak sosna, olcha, topola czy buk. Niezmiernie ważne jest także stosowne pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci, spoiw i innych płynnych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – wydzierżawić czy lepiej posiadać własne?

Podmioty, które regularnie zajmują się budową wielokondygnacyjnych budynków posiadają swoje dźwigary. Ich kupno i składowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Natomiast przedsiębiorstwa, które rzadko akceptują zlecenia tego rodzaju, mogą ustrzec się nadmienionych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów oraz innych modułów szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]