Okna skrzynkowe – powrót klasyki

19 grudnia 2018

Więcej informacji o oknach skrzynkowych drewnianych

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi obiektami. Nierzadko zauważyć je można w starych kamienicach, starych domkach oraz dworkach. Dziś są one produkowane w szczególności z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, gdyż zastosowanie tego typu okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej montowane są również w nowszych obiektach. Szczególnie, iż obecne modele są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często podzielone są na czworo części – te u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i przed laty służyły do wietrzenia wnętrz. Taka budowa najlepiej zda egzamin w obiektach zabytkowych – między innymi chatach z czerwonej cegły.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak inne rodzaje, powinny być wyprodukowane z właściwego drewna. Dotąd najchętniej wybierano sosnę czy modrzew, lecz od niedawna ich twórcy stosują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem o wiele bardziej wytrzymałe na działanie wilgoci, powietrza i skrajnych temperatur.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]