W jakich sytuacjach szalunki są niezbędne?

8 maja 2019

Jeśli poszukujesz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź abcszalunki.pl

Szalunki to to konstrukcja tymczasowa, którą na ogół wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna cechującego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można również solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Cechują się więc naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są także profesjonalne podpory i dźwigary. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]