Wynajem rusztowań na potrzeby budowlane
23 czerwca 2019
Rusztowanie to konstrukcja niezbędna na każdej budowie. Dzięki niej wznoszą się nowe budowle, a te już istniejące są modernizowane. Zobaczmy więc, jak zbudowane są rusztowania i w jakich sytuacjach wymagane jest ich zastosowanie.
Wynajem rusztowań – rusztowania modułowe i kozłowe
Istnieje dużo wariantów rusztowań – między innymi stojakowe, jezdne, specjalne, rurowo-złączkowe. Ich podstawę stanowią pionowe elementy nośne, które połączone są poziomymi żerdziami. Aby rusztowanie było bezpieczne i maksymalnie funkcjonalne, konieczne są także moduły takie jak usztywnienie rusztowania, drabiny i rygle. Na tak przygotowanej konstrukcji można zamontować drewniane deski. Rusztowania wykonywane są z różnorodnych stopów metalu oraz mają zróżnicowane przeznaczenie. Przede wszystkim używane są do robót budowlanych, za ich pomocą przeprowadzane są na przykład prace konserwatorskie lub murarskie. Masowo wykorzystywane są do remontowania nieruchomości – kościołów, scen, bloków z wielkiej płyty, obiektów użyteczności publicznej. Spotykane są w branży energetycznej, służą również do renowacji kominów czy mostów. Części składowe rusztowania wykonane są z elementów aluminiowych i stalowych rurek.
Wynajem rusztowań – postaw na doświadczone podmioty
Bezpieczeństwo to priorytetowa kwestia na placu budowy. Pamiętajmy, że określenie „rusztowanie” jest prawnie uregulowane – wymagają tego przepisy BHP. Kiedy zatem planujemy budowę, najlepiej zlecić to profesjonalnym firmom, które wynajmują rusztowania. Wówczas zyskujemy gwarancję, że struktura będzie stabilna oraz zgodna z prawem. Montaż powinna wykonywać osoba posiadająca duże doświadczenie. W Polsce istnieją firmy dzierżawiące, składające, a także demontujące niezbędne elementy. Koszt usługi jest uzgadniany z klientem w oparciu o metraż, okres dzierżawy oraz zakres ewentualnych prac montażowych.