Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

25 marca 2020

Więcej o szalunkach Peri na https://sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zazwyczaj używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, by nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przelotów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź desek drewnianych, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów oraz wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, drewna bądź sklejki, jak również zestawiać dwa a nawet trzy surowce. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają łączniki, głowice ze stali bądź aluminium, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które zwykle świadczą inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt. Nabycie wszystkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby opłacalne . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]