Zajęcia sensoryczne dla dzieci – rozwój przez muzykę i zabawę

1 grudnia 2020

Dla niemowlęcia zabawa nie jest tylko rozrywką – dobrze pokierowana może przyśpieszać ich zdolności. Rodzice, którzy pragną rozwijać zdolności percepcyjne swoich dzieci, powinni zapisać swoje pociechy na zajęcia sensoryczne.

Zajęcia sensoryczne dla niemowlaków

Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne to zajęcia dla niemowląt, a więc dzieci do 13 miesiąca życia. Ten pierwszy rok życia jest niesłychanie ważny dla dziecka, ponieważ następuje w owym czasie jego nadzwyczaj silny rozwój fizyczny i umysłowy. Na skutek doświadczeń sensorycznych w mózgu dziecka wytwarzają się w tym okresie miliony kolejnych połączeń pomiędzy neuronami. Dlatego warto dostarczyć o sporą liczbę interesujących wrażeń, które będą oddziaływać pożytecznie na postępy niemowlęcia. Zajęcia baby sensory dla najmłodszych organizowane są w dwóch grupach wiekowych – dla maluchów do 6 miesiąca oraz tych powyżej 7 miesiąca życia. Z uwagi na fakt, iż organizowane są dla niemowląt, trwają nie dłużej niż 60 minut, które dzielone są na cykle odpoczynku i zabawy. Podczas zajęć niemowlęta podejmują się szeregu aktywności, które stymulują ich rozwój emocjonalny oraz zdolności ruchowe i komunikacji.

Zajęcia ogólnorozwojowe – rozwój malucha za pośrednictwem dźwięków

Muzyka jest jednym z najlepiej oddziałujących na rozkwit dziecka bodźców. Poprzez grę na różnorodnych instrumentach, tak kilkuletnie, jak i młodsze maluchy, rozwijają wyobraźnię oraz zdolność percepcji piękna, uczą się również pojęcia rytmu. Obcowanie z muzyką w okresie niemowlęctwa podnosi zdolności kognitywne maluchów, co w przyszłości nierzadko jest bazą do łatwiejszego zrozumienia reguł matematyki. Kreatywne zajęcia muzyczne to także świetna zabawa z gromadą równolatków. W czasie spotkań muzycznych generowane są dźwięki na bezpiecznym poziomie głośności. Pod opieką doświadczonego w pracy z dziećmi instrumentalisty, najmłodsi nauczą się, że muzykę można wytwarzać także za sprawą różnorodnych obiektów.