Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

28 września 2023

Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, odwiedź tę stronę.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich oddania, wierności i uczucia są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Mężczyźni nie zawsze nosili obrączki

Początkowo nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem obrzędu zaślubin. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później, o czym jednakże mało osób pamięta. Już uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak np. na Słowacji, na Słowenii, w Wielkiej Brytanii albo w Szwecji, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i wybierają obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, iż narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – dawniej z mosiądzu, obecnie z platyny oraz złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal) uosabiające siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się głównie złota i platyny, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, inkrustuje się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również często w ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla małżonków cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]