Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

16 września 2018

Dowiedz się więcej o mistycznym topazie na www.mystictopaz.pl

Niepowtarzalny blask i oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od dawna cieszącego się ogromnym uznaniem miłośników biżuterii. Choć na początku można błędnie stwierdzić, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem odpowiedniej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury oraz powlekany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – kolory

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, którym jest pokryty. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma purpurowy kolor, niebieski zaś jest skutkiem podgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Doskonałe efekty daje wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Ameryce Południowej lub na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie używają go więc do wyrobu naszyjników, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie wygląda także na co dzień. Nie bez znaczenia okazuje się także różnorodność barw, dzięki której łatwiej możemy wybrać ozdoby do konkretnej kreacji.