W temacie ozdabiania biżuterii – cyrkonie

11 sierpnia 2018

Podczas dzieła zdobienia biżuterii powszechnie używa się przeróżne kamienie szlachetne. Stanowią one estetyczny dodatek, a przy okazji są jednym z podstawowych czynników wpływających na cenę obrabianego przedmiotu. Skutkiem tego jest dość nieliczne grono klientów mogących pochwalić się najlepszymi klejnotami wśród posiadanych ozdób. Na szczęście istnieją także alternatywne sposoby dla zwykłego człowieka.

Co uznajemy za cyrkonie? Ich zastosowanie w biżuterii

Cyrkonie są kamieniami ozdobnymi niewystępującymi w przyrodzie są produkowane w pełni sztucznie. Z powodu zbliżonych właściwości oraz wyglądu może z łatwością zastąpić brylant. Zwykle cyrkonia nie ma barwy, ale wersje zawierające inne minerały mogą posiadać wszystkie kolory lub nawet zmieniać się pod wpływem światła. Ze względu na przytoczone cechy estetyczne, cyrkonie stały się niezwykle popularne w jubilerstwie.

Kosmos i bizuteria, czyli w jakich dziedzinach stosuje się cyrkonie?

Jak wspomnieliśmy cyrkonie znalazły powszechne zastosowanie jako elementy dekoracyjne w jubilerstwie, choć nie jest to naturalnie jedyne ich przeznaczenie. Stosuje się je przykładowo w medycynie (jako tymczasowe wypełnienie zębów u dzieci), do sprawdzania pH w wysokich temperaturach lub też przemyśle. W przeszłości, dzięki posiadanym cechom wykorzystywane były także przez Rosjan w ich programach kosmicznych. Jeśli jednak interesuje nas najbardziej popularna forma cyrkonii, czyli biżuteria, możemy kupić ją na przykład za pomocą internetu.