Aparaty do ultradźwięków – typu i zastosowanie

15 lutego 2020

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci na porządku dziennym stosują ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez przyczyny, bowiem prawidłowo aplikowane ultradźwięki wywierają bardzo korzystny wpływ na zdrowie pacjentów. Mogą być one wykorzystywane do masażu tkanki mięśniowej, a wyzwalana za ich pomocą wysoka temperatura działa kojąco na tkankę nerwową. Dlatego też masaż ultradźwiękami może być stosowany do poprawy przepływu limfy, łagodzenia bólu oraz zmniejszania napięcia mięśniowego. Powyższe działanie możliwe jest jednak jedynie z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu do ultradźwięków.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – jak działa?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od prawie stu lat, bazuje na dwóch typach efektów: termicznych oraz atermicznych. Te pierwsze polegają przede wszystkim na nagrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – wiązadeł, blizn, ścięgien oraz stawów i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do dużego wysiłku lub przy leczeniu rozmaitego rodzaju stanów zapalnych. Z kolei efekty atermiczne mają zbawienny wpływ na transfer płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy.

Aparat do ultradźwięków – przenośny czy stacjonarny?

Funkcjonują 2 rodzaje aparatów do ultradźwięków – stacjonarne oraz przenośne. Mobilny aparat ultradźwiękowy będzie doskonałym wyborem dla fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów bądź przyjmujących ich w kilku gabinetach. Jeżeli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje znaczną ilość pacjentów – zwłaszcza w ramach kontraktu z NFZ – lepszym zakupem będzie wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Adres firmy:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]