Jak zapobiec przeziębieniu? Poznaj domowe metody

1 listopada 2020

Miesiące jesienno-zimowe źle oddziałuje na nasze zdrowie. Na ogół męczy nas kaszel, katar i ból gardła. By się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku rad, które pomagają oddalić widmo choroby. Przedstawiamy niektóre z nich.

Czym się rozgrzać?

Choroby atakują nasz ustrój najczęściej wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącej herbaty czy prysznica. Do herbaty można dołożyć sok z cytryny albo pomarańczy, które zawierają duże ilości witaminy C. Świetnym dodatkiem jest również szczypta cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, dodajmy do niej kilka kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego lub szałwiowego, co prócz tego wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem licznych witamin są też czosnek i cebula. Na ich bazie opracowuje się tradycyjne mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i zalewamy miodem. Miksturę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop powinno się spożywać co kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie bakteriobójcze. W tym celu trzeba zmiażdżyć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać kapkę wody. Tak przygotowany syrop także powinno się pić parę razy dziennie.

Sposoby na podrażnienie gardła

Gdy odczuwamy wrażenie bólu gardła, warto przetestować kompozycję miodu, mleka i masła. Bardzo dobrze nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się pamiętać, by mleko nie było za gorące, bowiem osłabi to korzystne oddziaływanie masła oraz miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła rekomenduje się też picie szałwii w postaci herbaty oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu warto reagować na oznaki przeziębienia?

Mimo, iż zwykłe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Pamiętajmy jednakże, że jeżeli symptomy nasilają się to trzeba zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.