Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

21 maja 2021

Zajrzyj tutaj, jeśli szukasz więcej wiadomości na temat urologa w Krakowie prywatnie.

Badanie u urologa wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co powoduje, iż osoby, które dostrzegły u siebie alarmujące oznaki choroby, częstokroć opóźniają o kilka tygodni wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednak może rodzić groźne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek. O niewydolności układu moczowego może alarmować sporo rozmaitych objawów, które niejednokrotnie są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na które w związku z tym symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Są to w szczególności wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie bądź obecność w nim ropy albo krwi, ale także nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej ewidentne, np. opuchnięcie stóp, ból pleców lub podbrzusza oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, toteż panowie powinni umówić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wywołaniem erekcji, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Należy też zaznaczyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci przychodzą do poradni lekarza urologii?

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni urologa celem otrzymania porady odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu) oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek lub stulejki. Urolodzy na co dzień wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, nefrektomia (a więc usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]