Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

25 listopada 2021

Więcej o Cross Linking Kraków.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to schorzenie, które w znacznym stopniu ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia i może być przyczyną kolejnych chorób oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która silnie ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólu, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się także na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się też podwójne widzenie. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Na szczęście współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie choroba jest niwelowana przy pomocy soczewek kontaktowych lub okularów, z czasem jednak potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Świetne rezultaty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie zlikwiduje wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]