Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

18 stycznia 2021

Szczegółowe informacje na temat biopsji fuzyjnej prostaty. Przekonaj się!

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wielkości oraz formy do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u panów wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to możliwość ujawnienia przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia niepokojących zmian rakowych. Trzeba podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można lekceważyć groźby jego potencjalnego rozwoju.

Problemy ze wzwodem i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy z erekcją oraz ejakulacją, trudności w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezsporną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, posiadanie rozrusznika serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]