Portale o zdrowiu to źródło wiedzy, a nie alternatywa dla wizyty u lekarza!

9 września 2022

Sieć to miejsce, gdzie niezwykle szybko da się zdobyć informacje o dowolnej sferze życia. Internauci mają szczególną słabość do odpytywania Google o zagadnienia medyczne, częstokroć nawet poprzedzając decyzję o wizycie u specjalisty godzinami myszkowania w sieci w celu samodzielnego znalezienia odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to dobry model wykorzystywania informacji udostępnianych na stronach o urodzie i zdrowiu?

Portal o zdrowym stylu życia nie jest alternatywą dla specjalistycznej porady medycznej

W natłoku artykułów o zabiegach estetycznych, medycynie i żywieniu udostępnianych w internecie znajdzie się mnóstwo solidnych treści opracowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez osoby pasjonujących się daną tematyką i od lat pracujących w zawodach powiązanych z medycyną. Jednakże korzystanie z porad umieszczanych na blogach o urodzie lub zdrowiu nie powinno (a w zasadzie nie może!) polegać na traktowaniu ich jako opcji alternatywnej do bezpośredniej konsultacji lekarskiej. Strona o urodzie i zdrowiu, jeśli dostarcza wiarygodnych informacji, może jednakowoż stać się pożytecznym źródłem dodatkowej wiedzy, która przygotuje użytkownika do sprawnego poruszanie się po świecie usług medycznych. Dotarcie w sieci do detalicznego opisu operacji wytłumaczonej niemedycznym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem zaplanowanego zabiegu i obniżyć stres przez niego wywołany. Z kolei artykuł przedstawiający objawy sygnalizujące jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie dostrzega, może później pomóc mu lepiej przedstawić swoje obawy lekarzowi.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl