Technologie w leczeniu kanałowym

17 grudnia 2018

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś natomiast, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne środki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich narzędzi, przez co dentysta może dotrzeć do najgłębiej położonych warstw zęba. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?

Jakimi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Obok sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami dentysty, minimalizując prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują także specjalne narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu i poprawienie samopoczucia pacjenta.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, warto udać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi narzędziami i wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci piszą w internecie.