Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – pomyśl o użytkowniku!

5 grudnia 2018

Powszechność urządzeń takich jak smartfony lub tablety sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym powinieneś pamiętać

Są czynniki, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy również zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo ważnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na kilka sposobów. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zachować pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeżeli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób otwierała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.