Czemu warto postawić na leasing?

7 września 2021

Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez firmy instrumentów finansowych. Nie może to jednak zaskakiwać, gdyż jego liczne plusy powodują, iż leasing bywa świetnym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie kosztów wiążących się z działalnością przedsiębiorstwa. W szczególności z uwagi na to, że w naszym kraju ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny wpływa również to, że pozwala on na zdobycie niezbędnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc opiera się leasing? O czym należy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?

Na jakich zasadach polega leasing?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza wynajem. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, ale w naszym kraju są to pojęcia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu najczęściej są pojazdy, które zasilają flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do działania przedsiębiorstwa albo wyposażenie biura. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone dobra muszą być zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w preferencyjnej cenie.

Leasing – jak uniknąć błędów?

W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość sprawia, że ciężko wybrać w tej grupie tę najlepszą – niezbędne do tego będą odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy je posiada, wybierając leasing, najlepiej postąpimy zasięgając porady specjalisty. Przed wyborem oferty dobrze zatem udać się do doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań oraz zapewni, że leasing naprawdę będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.