Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur
9 czerwca 2022
Więcej szczegółów o e-fakturze znajdziesz tutaj.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie przedsiębiorcom na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – atuty tego rozwiązania
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla przystosowanej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest w pełni czytelny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory raz za razem spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego
Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje dane o nich przez dekadę), wcześniej odbiorą zwrot VAT, a także są zwolnieni z wymogu przesyłania pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Co istotne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak należy dokonać jego integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]