Połącz przyjemne z pożytecznym – o monetach okolicznościowych

23 kwietnia 2023

Tutaj znajdziesz numizmat.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale również przedmiot westchnień kolekcjonerów na całym globie. Numizmatyka, będąca początkowo gałęzią nauki badającą medale, monety a potem także banknoty, sukcesywnie przekształciła się w modne hobby. Wielu numizmatyków traktuje natomiast kupowanie monet jako metodę lokaty finansów w mienie, mogące z czasem dać niemałe profity. Starannie skorzystały z tego małe i duże mennice, każdego roku emitujące ogromne ilości wspaniałych srebrnych oraz złotych monet okolicznościowych.

Numizmat jako doskonała inwestycja – srebrne i złote monety kolekcjonerskie

Motywów, dla których numizmatycy gromadzą banknoty i monety może być wiele. Niektórzy skupiają się na monetach okolicznościowych emitowanych w związku ze zbliżającą się rocznicą istotnego wydarzenia historycznego lub narodzin czy też śmierci uznanej osobistości ze świata kultury albo polityki. Drudzy fascynują się środkami płatniczymi, wobec tego zbierają pieniądze rozmaitych krajów. Pozostali kupują monety, których grafika ma określony motyw, np. związany z roślinami lub zabytkami świata. Jest jednakże grupa osób, której nie interesują popularne numizmaty dostępne w pokaźnych nakładach z niklu, mosiądzu i miedzi, a która poszukuje monet okolicznościowych ze szlachetnych kruszców, głównie ze złota i srebra. Owszem, takie monety numizmatyczne już na dzień emisji są wielokrotnie droższe niż zwyczajne monety kolekcjonerskie, lecz powinno się mieć na uwadze, iż ich kupno bywa świetną lokatą. Z biegiem lat wartość srebrnych i złotych numizmatów może znacznie wzrosnąć, nie tylko ze względu na ograniczaną liczbę danego wzoru, ale również ze względu na potencjalny wzrost wartości kruszcu, którego są one wybite.

Od czego zależy koszt monety kolekcjonerskiej?

Kolekcjonerom skupiającym się zwłaszcza na monetach emitowanych nad Wisłą na pewno nie brak ciekawych okazów do kolekcjonowania. Jedynie w minionych paru latach Mennica Polska wypuściła takie monety jak np. seria Wielcy polscy ekonomiści z wizerunkami m.in. Stanisława Grabskiego i Mikołaja Kopernika czy 100. rocznica urodzin Jana Karskiego. Gros monet okolicznościowych emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty z nominałem 10 złotych. Ich wartość, w zależności od wagi, nakładu i roku emisji, oscyluje w przedziale od 80 do około 300 złotych. Srebrne i złote numizmaty zabezpieczone są najczęściej kapslem albo sprzedawane w kasetce wraz z certyfikatem.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]