Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

16 sierpnia 2021

Tu znajdziesz więcej informacji o kursie franka.

O franku większość Polaków wie niewiele, generalnie zaledwie tyle, że jest to waluta, w której tysiące osób zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty, które dziś spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z najbardziej urzekających walut świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, jednakże jest to oprócz tego środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi japońskiego jena, euro i dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z głównych walut w dzisiejszym świecie. Ale nie była to pierwotna waluta, która pojawiła się w obiegu na terytorium historycznej Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił liczne lokalne waluty, które dotychczas były używane w szwajcarskich kantonach. Przez ostatnie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niesłychanej stabilności, unikając między innymi licznym zawirowaniom w okresach kryzysów politycznych i gospodarczych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej zachwycających walut świata. Ósma seria banknotów wprowadzona do obiegu od połowy 90-tych charakteryzuje się bajecznymi barwami i rzadką wertykalną orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (na przykład Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Arthura Honeggera czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak zazwyczaj bywa – twarze polityków, wojskowych lub monarchów. A tematem najnowszej, dziewiątej serii banknotów są natura, Ziemia i nauka.

Kantor online – tu znajdziesz kurs franka

Frank szwajcarski nadal cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego notowania obserwują również uważnie kredytobiorcy z niespłaconymi długami w tej walucie. Żeby sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, zalecamy wchodzić na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs tej waluty uaktualniany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można też prześledzić wahania ceny waluty w określonym przedziale czasu. To opcja idealna dla frankowiczów czekających na najkorzystniejszy moment, żeby zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem kolejnej części kredytu, a także dla inwestorów planujących swoje dalsze kroki.