System bankowy SWIFT – co to?

21 marca 2022

Na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie na co dzień korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z fundamentów efektywnego działania międzynarodowej bankowości.

System bankowy SWIFT – ułatwia realizację płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są też różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze danego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]