Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

26 października 2023

Chcesz kupić monety bulionowe? Zobacz tutaj.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mogą robić to na sporo sposobów: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w formie sztabek, ale również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – emitowane w celu inwestowania w nie kapitału

Monety ze złota kojarzą się zwykle z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich w wielu aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych, dlatego też ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych lub w związku z istotnymi rocznicami, toteż ich rewers czy awers wyjątkowo rzadko jest modyfikowany. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę odróżniają się od siebie tylko datą wybicia. Wypada zaznaczyć, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza próba i ciężar użytego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku globu, a ich odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Warianty złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jednakże mennice wybijają także monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są z reguły ze złota najwyższej próby, czyli .9999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a w konsekwencji zmniejszenie ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o wadze czystego złota, które się w nim znajduje.

W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi wymienione wyżej Krugerrandy, kanadyjski Liść Klonowy czy chińską Pandę.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]