Cegła ozdobna – na komin, na elewację na ścianę w pokoju

29 października 2018

Klinkier to typ cegły ozdobnej, która może być użyta zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego właściwości i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w pracach wykończeniowych?

Jakie zalety posiada klinkier elewacyjny?

Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończeniowy domów oraz mieszkań – mogą posłużyć m.in. jako płytki elewacyjne wewnętrzne czy cegła na komin. Klinkier jest stosowany także na podokienniki, naroża, cokoły oraz inne elementy budynków i świetnie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i jest odporna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – deszcz, niską temperaturę, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc wiele lat w nienaruszonym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają jeszcze inne zalety – zastosowanie naturalnego materiału powoduje, że są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne oraz elewacja z klinkieru

Cegła dekoracyjna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Z kolei klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w którym utrzymane są pokoje – wspaniale nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią nowojorskiego loftu. Doskonałej jakości płytki z cegły można kupić w licznych sklepach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.