Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

25 grudnia 2022

Zobacz, gdzie zamówić zdrową żywność ekologiczną.

Od prężnego rozwoju branży żywieniowej, który zaczął się na początku XX w., produkty jedzone przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej wypełniać rozmaitymi związkami przedłużającymi ich żywotność. Jednak razem z poszerzającą się wiedzą konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć następstwa dla ich zdrowia, ostatnimi czasy coraz częściej poszukują oni artykułów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Walory przetworów ekologicznych

By jakiś produkt oferowany w naszym kraju mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej sporządzone muszą zdobyć określone certyfikaty przyznawane przez uprawnione do tego instytucje. Głównym jednak atrybutem spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, że użyte do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa hodowano według kluczowych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie stosowali chemicznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody powierzchniowe bądź wywołują zakwaszenie gleby, a opryski upraw syntetycznymi pestycydami często skutkują śmiercią pożytecznych owadów. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce mają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, iż mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na opakowaniu przetworów ekologicznych

Przetwory eko podlegają nieprzerwanemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym również w trakcie przechowywania oraz przewozu. Co kluczowe, jeśli przetwór spełnia kryteria, jego wytwórca prócz rutynowych informacji m.in. o wadze netto, kraju pochodzenia składników, warunkach przechowywania, dacie zdatności do spożycia i kaloryczności, musi dodatkowo obligatoryjnie wskazać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej dany produkt oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdki, które tworzą w kształt liścia. Poszukując żywności ekologicznej należy zatem czytać dokładnie etykiety wyrobów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o przyznanych certyfikatach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]