Deflektory motocyklowe. Co warto o nich wiedzieć

1 sierpnia 2018

Natężony hałas, przemęczenie i bóle karku… To tylko kilka szkodliwych czynników, przed którymi ochrania szyba motocyklowa. Wielu motorzystów niestety już doświadczyło, iż osłona ta w części modeli jest po prostu za mała, a skrycie się przed wiatrem wymaga przyjęcia mocno nachylonej, niekomfortowej pozycji. To oczywiście w największym stopniu odpowiada wzrost popularności deflektorów motocyklowych. Czym jednak są te podzespoły? W jaki sposób poprawiają one podróż motorem? Co warto wiedzieć o ich funkcji i montażu przed podjęciem decyzji o ich zakupie?

Czym są deflektory do motocykli?

Deflektory to, najprościej mówiąc, przedłużenie szyby motocyklowej. Pomocniczą, nieco mniejszą szybkę montuje się kompletnie bezinwazyjnie, co dla właściciela motoru przynosi co najmniej 2 korzyści – brak potrzeby naruszania struktury szyby oraz użycia specjalistycznych narzędzi. Na ogół do założenia deflektora wystarczy jedynie klucz imbusowy, a ogromny wybór modeli i możliwość regulacji ich wysokości powoduje, że bez trudu dopasujemy go do naszego wzrostu, techniki jazdy i kształtu szyby.

Deflektory motocyklowe – kiedy to się opłaca?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, największym atutem, który dają nam deflektory motocyklowe jest poprawienie komfortu podróży. Dzięki nim podmuchy powietrza nie wieją już prosto w twarz, co sprawia, że przejazd wiąże się z z mniejszym wysiłkiem, obniża się poziom hałasu, a po zakończeniu długiej trasy mniej boli nas kark. Istotny jest również fakt, iż za sprawą deflektorów na szybie kasku zatrzymuje się mniej owadów. Jeszcze jeden powód, dla którego opłaca się kupić deflektor to redukcja turbulencji i, tym samym, podwyższenie bezpieczeństwa podróży.