Domowe kiszonki – praktyczny sposób na konserwowanie żywności

23 maja 2022

Jeśli chcesz zamówić kiszonki, kliknij tutaj.

Kiszonki warzywne są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że wydaje nam się, iż jest to głównie słowiański przysmak, z rzadka napotykany w innych regionach świata. Jednak kiszone przetwory z warzyw modne są nie tylko w Europie, ale także w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Z jakiego powodu kwaszone przetwory z warzyw są popularne?

Zgodnie z wiedzą historyków metoda konserwowania pożywienia przez ich przechowywanie w soli, w solance bądź w zlewie z octu, znana jest ludzkości od ponad czterech tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość zawiesiny, w której jest on zanurzony, utrudnia rozwój bakterii gnilnych. Paręset lat temu była to perfekcyjna metoda, aby wydłużyć okres zdatności do konsumpcji warzyw, mięsa i ryb nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego przyjął się zwyczaj preparowania m.in. kiszonek z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszone przetwory od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Mają one np. dużo witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, rzadziej chorowali na gnilca. Co ciekawe, w naszym języku kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z słonecznika bądź owoców dyni.

Kiszone przetwory warzywne – co da się kisić?

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany generalnie w większości rejonów świata, także w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie cieszy się większą popularnością. Lecz pickle są tam bodaj niezmiernie lubianym dodatkiem do hamburgerów, kanapek i hot-dogów. W Polsce oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, których używa się do przyrządzania surówek oraz zup. Jednakże nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. pomidory, marchew, jak również owoce (np. śliwki).

Ocet i Solanka zmieniają smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się fundamentem lub istotnym dodatkiem do setek dań lokalnych. Warto pamiętać, że smak kiszonek różnić się w poszczególnych rejonach świata, bowiem zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Dlatego też ogórek wyprodukowany według typowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten zakiszony np. w Izraelu.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]