Kantar – co warto o nim wiedzieć?

23 października 2019

Więcej informacji o kantarze skórzanym

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on być dopasowany do wymiarów i zarysu głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak więc znaleźć właściwy kantar? Na jakie jego cechy warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane czy skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Znacznie większy komfort dają kantary podszywane – np. naturalnym lub syntetycznym futrem, które da się zdjąć celem wyczyszczenia. Taki kantar doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas tresury lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla koni wielkopolskich, fryzyjskich, półkrwi arabskiej oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]