Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

26 kwietnia 2019

Sprawdź, gdzie nabyć łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują głównie stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]