Odmień wnętrze z biokominkiem

13 października 2020

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – roześmiani ludzie z filiżanką ciepłego kakao w ręku ogrzewają się przy cieple kominka. Zwykle jesienią oraz zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości montażu kominka tym, którzy mają własny domek. Faktem jest, że zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy wyposażyć je w biokominek!

Największe plusy eko kominków oraz ich rodzaje

Eko kominek, znany też jako biokominek, charakteryzuje się tym, że da się go zamontować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga on wykonania odrębnej wentylacji, kluczowe jest natomiast, by powierzchnia w którym zostanie ustawiony biokominek wyróżniała się bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Nie wolno montować go w pokojach całkowicie szczelnych. Ogromnym walorem eko kominka jest jego prosta budowa (to wszak tylko obudowa i palenisko) oraz stosunkowa lekkość. Przeważnie wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jednakże można spotkać też modele z obudową szklaną czy też kamienną. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, przykładowo wtedy gdy postanowimy zmienić aranżację wnętrza. W kilku minionych latach popyt na eko kominki tak mocno rozwinął te produkty, że w tym momencie nietrudno znaleźć jakiś jego wariant do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych dostaniemy modele biokominków wiszących, wolnostojących czy narożnych. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania na werandzie, tarasie, w ogrodzie, w altanach czy też na balkonie, które można użyć też jako ozdobę ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.

Biokominek – ciepło bez sadzy i dymu

W biokominkach nie spala ani węgla ani drewna, tym samym nie generuje się dym. W procesie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się wyłącznie para wodna i dwutlenek węgla (stąd wspomniany wyżej wymóg zapewnienia właściwej rotacji powietrza w pomieszczeniu). Swoistą cechą paliwa ciekłego jest też to, iż po skończeniu procesu ogrzewania nie myć paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają tym samym na sprzętach domowych czy meblach, gdyż biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – spalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, że biokominki wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, niemniej jednak ich atuty, przede wszystkim opcja korzystania z nich w mieszkaniu i spore walory estetyczne, są silnym argumentem za ich kupnem.