Rodzaje tablic korkowych i sposoby ich wykorzystania

28 maja 2020

Tablica korkowa – niby kompletnie pospolita rzecz, a może pełnić wiele ciekawych funkcji. Zróżnicowanie wykonania i rozmiary tablic korkowych sprawiają, że sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są stosowane w biurach i instytucjach publicznych.

Jak najczęściej używamy tablic korkowych?

Głównie spotykamy tablice korkowe na korytarzach szkół oraz przedszkoli. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i szkoły, ważne informacje o organizowanych wydarzeniach (wywiadówkach, olimpiadach, turniejach lub balach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to też idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem profesora dzieci mogą przygotowywać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wyszukiwać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zaaranżować ekspozycję rysunków czy laurek przygotowanych przez dzieci na różne okazje – mali artyści będą dobrze czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można wykorzystać tablicę korkową jako dodatkowy biuletyn informacyjny, ponieważ w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Warto jednakże pamiętać, by tablica była powieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy ekspresie do kawy albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – używaj ich w domu

Do wszystkich wymienionych wyżej zastosowań najodpowiedniejsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeżeli jednak chcemy zastosować tego rodzaju tablice w domu, wypada skupić się na rozmiarach nie większych niż 90×60. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach drewnianych, aluminiowych czy też z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego mogą występować w kilku kolorach (czerwony, jasny i ciemny zielony, błękitny, żółty), a listwy MDF są przeważnie srebrne, białe, czarne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, wobec tego każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju pokoju. Jak można użyć tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w turniejach, kartki przysłane przez przyjaciół z wakacyjnych wojaży albo naszyjniki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A miłośnicy podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, aby zaznaczać pinezkami odwiedzone już miasta lub kraje.