Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

22 lutego 2023

Jeśli szukasz książek thrillerów, skieruj się tutaj.

Pokaźna grupa ludzi to fani przerażających opowieści. Jedni gustują w powieściach na granicy gore, pozostali chcą zagłębiać się w dalekie kąciki skomplikowanych procesów myślowych okrutnych bandytów czy seryjnych morderców. W zalewie platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się tysiące produkcji przybliżających odbiorcom prawdziwe oraz fikcyjne historie, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – czemu pragniemy czuć strach?

Zapaleniec powieści kryminalnych i thrillerów bez zastanowienia odpowie, że idzie o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając przerażające historie pragniemy na jakiś czas dać się ponieść mocnemu wrażeniu niepokoju, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Brak obecnie dla człowieka na świecie poważnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to najczęściej problemy zdrowotne, niestabilność finansowa lub utrata zatrudnienia. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu bajki Andersena oraz braci Grimm mają często tak niepokojący i okrutny wydźwięk – w ten sposób bajki te ujawniały dzieciom zagrożenia codziennego życia, informując je w tym samym czasie, iż dobro nie zawsze zwycięża.

Książki kryminalne lepiej budują klimat niż ich filmowe adaptacje

XXI wiek to wiek szybkiej rozrywki. Odbiorcy, gdy znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu lub serialu limitowanego, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy mrocznych horrorów i kryminałów są niejako rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach streamingowych. Co godne podkreślenia, częstokroć te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie zapewnia takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść thriller czy kryminalną, odbiera się inaczej niż serial fabularny – spokojniej, a przy tym z większą uwagą. W słowie pisanym każda deskrypcja, dialog bądź bohater (a nawet postać z czwartego planu) wpływa na kształtowanie nastroju snutej historii. Strach wywoływany jest u czytelnika na ogół powoli, lecz umożliwia to precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli wobec tego kochasz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się przestraszyć literaturze kryminalnej, horrorom oraz thrillerom.

Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa