Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

22 sierpnia 2020

Jeśli chcesz kupić rynny PCV, zobacz tu

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji związanych z jej kumulowaniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły wchodzą w jego skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu albo pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV czy metalowe – które kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – głównie z metalu lub PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania warto zatem skonsultować z profesjonalistą.

Adres firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08