Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

7 lutego 2019

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przywykliśmy do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, ale także pomaga to decydować o ilości promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń mieszkalnych. Zazwyczaj do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich latach decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych i ściennych. W większości z nich kupimy również wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak wsporniki ścienne i sufitowe, kółka z żabkami, karnisze metalowe oraz rozety. W jednym sklepie będziemy mogli dobrać pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by robić przemyślane zakupy. Przykładowo, rolety rzymskie dobrze prezentują się na niewielkich oknach, jednak nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich łatwo zbierają się drobinki kurzu, gdyż produkowane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w biurze, pokoju dziecięcym, salonie, a także w łazience. Takie rolety posiadają naprzemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Dzięki wielu możliwościom ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja odbywa się bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z tworzywa, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się przede wszystkim w sypialni.

Rolety na zamówienie – jak wymierzyć

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach sprzedawanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrze obliczyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą mało estetyczne. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonaliście.