Zamki do drzwi – rodzaje

10 kwietnia 2019

O tym, że o ochronę mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wejście do naszego mieszkania. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

Zamki do drzwi wejściowych

W drzwiach wejściowych z uwagi na bezpieczeństwo należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych musi znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o swoją wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem typu master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, umożliwiającą samodzielne wykonanie ewentualnych napraw.