Co musisz wiedzieć zanim weźmiesz udział w trekkingu górskim

19 października 2022

Wyprawy trekkingowe - dowiedz się więcej o ofercie na www.exploruj.pl.

Górskie wycieczki mogą mieć różne postaci. Od nieśpiesznych spacerów po prostych trasach w bliskim sąsiedztwie schronisk turysty, przez piesze, całodniowe wędrówki po trasach klasyfikowanych wyżej pod względem trudności, aż po rygorystyczne trekkingi. Żeby uczestniczyć w trekkingach, konieczne jest doświadczenie w wędrówkach po górach (po wytyczonych szlakach, jak i poza nimi), co najmniej dobra kondycja, jak również zdolność posługiwania się sprzętem turystycznym i wspinaczkowym. Jakkolwiek w zamian za niejednokrotnie ogromny trud otrzymujemy możliwość kontaktu z dziką naturą i podziwiania cudownych widoków.

Poziomy trudności trekkingów

Stopień trudności jest uzależniony od obszarów, przez które prowadzą trekkingi. Fachowcy rozróżniają trzy poziomy trudności wypraw w rejony górskie. W trekkingach najniższego stopnia partycypować mogą te osoby, które dysponują , a ich zdrowie nie jest przeszkodą do zintensyfikowanego wysiłku. Następny stopień trudności wymaga lepszej kondycji i co najmniej elementarnego doświadczenia w górach – na przykład w Tatrach. Trzeci poziom to wycieczki dla jednostek z doskonałą kondycją fizyczną, wiedzą z obszaru charakteru wysokich łańcuchów górskich i radzącym sobie z obsługiwaniem sprzętu, a także niebojących się niekomfortowych warunków biwakowania w toku kilkudniowej wędrówki.

Trekkingi w górach Azji i Europy

Trekkingi można przeprowadzać we wszystkich górach. W Polsce miłośnicy tego typu aktywności najbardziej cenią sobie trasy w Tatrach. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe góry Europy, ogromnym powodzeniem szczycą się Góry Przeklęte na Bałkanach, wschodnia część Karpat, graniczące z Azją Kaukaz i Ural, a także Alpy. Najbardziej wprawne w trekkingu osoby powinny z kolei spróbować swoich sił podczas wyprawy w Andach, Karakorum bądź Himalajach.

Adres firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]