O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy górskie?

7 października 2018

Po więcej szczegółów o Kilimandżaro wyprawa kliknij tutaj

Coraz więcej osób wykorzystuje swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – o czym nie zapominać, szykując się do wyprawy?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale także najwyższe góry Azji, Meksyku czy Afryki. Bez wątpienia dużym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji wiele upraszcza, ale jej instruktorzy nie wdrapią się na szczyty za nas. Potrzebna jest sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść wielogodzinną wędrówkę z bardzo masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z właściwym sprzętem oraz dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Pik Lenina, bazę pod Annapurną, Elbrusbądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszego doświadczenia w podobnych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to warunki, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się zatem zdolność pracy w zespole. W czasie wyprawy w góry konieczne jest bezwzględne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez prowadzącego grupę.

Adres firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]