Przewożenie rowerów samochodem – platforma rowerowa na hak

14 marca 2022

Rozbudowa tras rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz również w wielu miasteczkach turystycznych w Polsce i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na wakacje rozważamy, czy wziąć dodatkowo rower. O ile jedziemy w pojedynkę i nasz rower to „składak”, można wsadzić go do bagażnika samochodu. Trudności pojawiają się, gdy wyruszamy w większym gronie i musimy zabrać kilka rowerów. W tych okolicznościach należy skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Jak platforma rowerowa na hak wpływa na prowadzenie auta?

Rowery można przewieźć na platformie rowerowej instalowanej na haku bądź na dachu samochodu, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Oba sposoby pozwalają na transport nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają również parę minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być trudne głównie dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie rowerów na uchwytach dachowych zmienia wysokość pojazdu, i choć na ogół nie jest to przeszkodą podczas przejazdu pod niewysokimi kładkami dla pieszych, bramami czy mostami, to wpływa na sterowność auta z uwagi na to, że jest on bardziej podatny na silne podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają pojazdy, w związku z tym osoby je prowadzące muszą zachować wyjątkową ostrożność w czasie parkowania tyłem i cofania auta. Jednoślady umieszczone na platformie częstokroć też wychodzą poza szerokość pojazdu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich szosach.

Przed kupnem bagażnika rowerowego sprawdź jego maksymalny udźwig i sposób mocowania rowerów

Postanawiając o zakupie platformy na rower na hak trzeba w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to stosunkowo drogi sprzęt, dlatego należy już na początku wiedzieć jaką ilość jednośladów docelowo będziemy pragnęli przetransportować. Bagażnik na rower dobrej firmy, np. od Thule, będzie służył nam lata i jeżeli zamawiamy go z myślą o rodzinnych wyprawach, powinno się postawić na taki, na którym ulokujemy 3 lub 4 jednoślady. Inną ważną kwestią jest znajomość całkowitego ciężaru rowerów – przed kupnem platformy powinno się zweryfikować czy wytrzyma ona ciężar jaki chcemy na niej zawiesić. Sprawdźmy także jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej zabezpieczeń utrzymujących jednoślad w miejscu zmniejsza szanse na jego przemieszczenie się w trakcie podróży, grożące potencjalnym uszkodzeniem karoserii. W przypadku niepewności, jaki bagażnik na rower wybrać, polecamy skonsultować się z reprezentantem sklepu mającego w ofercie takie akcesoria.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]