Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

22 października 2019

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – głównie na skutek postępującej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe doznania. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.