Czym są badania psychologiczne kierowców?

24 lipca 2018

Chcesz dowiedzieć się, komu zlecić badania kierowców Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]