Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

9 lutego 2020

Osłona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu zlecić realizację izolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zlecić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budynków, ale także w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Wszak zastosowanie należytych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po deszczu fundamenty stoją w wodzie długi czas).

Sposoby izolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów też wypada powierzyć profesjonalistom, bowiem nagminnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) lub użycie ich tanich substytutów, nie mających podobnych własności wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy użycie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieskuteczna.