Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

26 stycznia 2020

Podczas budowy każdego obiektu, bez względu na to czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do źle albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które fragmenty budynku powinno się chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie piwnice, balkony, fundamenty, dachy i tarasy, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi albo wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej techniki warto użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Istotne jest, żeby planowanie hydroizolacji, polecić fachowej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy i generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm dylatacyjnych czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, naprawą oraz uszczelnieniem przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.