Inspekcja auta przed kupnem – sprawdź stan techniczny pojazdu

27 września 2019

Zakup samochodu na rynku wtórnym przeważnie wiąże się z ryzykiem – takie auto jest co prawda znacznie tańszy aniżeli pojazd kupowany prosto z salonu, jednakże może posiadać różnorodne ukryte uszkodzenia. Jak wybrać dobre auto i uchronić się przed stratą pieniędzy?

Kupno samochodu używanego – co trzeba sprawdzić?

Rok w rok mnóstwo Polaków postanawia o kupnie auta na rynku wtórnym, co umożliwia zaoszczędzenie nawet kilka tysięcy złotych w stosunku do pojazdów nabywanych prosto od autoryzowanego dealera. Zakupy tego typu często nie idą po naszej myśli – zdarza się, że prawdziwy stan techniczny samochodu jest zatajony przez właściciela, a ukryte uszkodzenia wychodzą na jaw dopiero po pewnym czasie. Jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i wybrać auto na miarę naszych potrzeb? Przed transakcją ważne jest szczegółowe zweryfikowanie pojazdu, między innymi poprzez sprawdzenie historii samochodu. Można to zrobić po VIN – z jego pomocą możemy sprawdzić, kto był posiadaczem auta, znaleźć informacje o przywłaszczeniach pojazdu, jego ewentualnych wypadkach, a także defektach. Powinno się też sprawdzić stan techniczny pojazdu przy pomocy specjalistycznego urządzenia do diagnostyki – wykrywa to zatajone defekty.

Inspekcje samochodów przed kupnem – kto je zrealizuje?

Nie wiesz, na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze używanego auta? A może nie dysponujesz możliwościami samodzielnego przejrzenia stanu samochodu? W ustrzeżeniu się przykrego zaskoczenia pomoże profesjonalna inspekcja auta, którą przeprowadzą wyspecjalizowane firmy. Przedsiębiorstwa tego typu mają w dyspozycji specjalistyczne aparaty do diagnostyki, które stosują m.in. do badania warstwy lakieru. Inspektorzy firmy dojeżdżają do miejsca, w którym zaparkowany jest samochód, weryfikują numer VIN, kontrolują, czy pojazd nie został skradziony, a po ukończonej kontroli przygotowują pełny protokół odnośnie kondycji samochodu wraz z jego zdjęciami.