Jak przebiegają badania wysokościowe

11 listopada 2022

Jeżeli chcesz zamówić badania wysokościowe Bielsko, zajrzyj na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem zdrowia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się drobiazgowym badaniom sprawdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania czynności wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – okulistyczne, neurologiczne oraz laryngologiczne

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace m.in. na kominach, słupach, rusztowaniach itd. Specjalne badania pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych schorzeń mogących negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania okulistycznego, neurologicznego oraz laryngologicznego. Specjalista diagnozuje pacjenta w kierunku wad wzroku, padaczki lub problemów z błędnikiem. Dodatkowo trzeba również poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania wysokościowe należy przeprowadzać co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je częściej – co roku. Najczęściej występującym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, konieczność noszenia okularów, a także schorzenia narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w ekstremalnych warunkach (pył, kurz). To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, żurawi wieżowych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]