Ochrona danych osobowych – komu przyda się szkolenie?

23 stycznia 2019

Pierwszym prawnym aktem w Polsce, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także obecnie określa ona ten termin i omawia, jak należy ich używać. W myśl dokumentu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć możemy więc datę urodzenia, adres czy nazwisko i imiona, ale też te określane jako dane wrażliwe – m. in. wiadomości o stanie zdrowia, religii czy ewentualnych wyrokach. O ich bezpieczeństwo warto zadbać tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie i przetwarzanie okazuje się banalnie łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują wyłącznie danymi ich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dostęp także do danych kontrahentów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo istotne, ponieważ po stwierdzeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nałożyć dotkliwe kary – nie tylko pieniężne, lecz w najcięższych przypadkach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – przebieg

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników administrujących takimi danymi – będą to na przykład pracownicy sekretariatów, składnic akt bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się również broszury dydaktyczne, dzięki którym kursanci szybciej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, uczestnicy dostają specjalne certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu i zwykle kończą się w tym samym dniu.