Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?

1 marca 2019

Najlepszą metodą na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich największymi atutami są naturalny wygląd i stosunkowo nieskomplikowania pielęgnacja – implant zębowy wraz z ceramiczną koronąwygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Przed ich zakładaniem nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów, jest to więc mniej uciążliwe dla pacjenta niż zakładanie mostu lub pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jak trzeba się do niego przygotować.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich wstawienie?

Zabieg założenia implantów stomatologicznych zaczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest też odpowiednie nastawienie i zapanowanie nad strachem. W następnej kolejności stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. Umożliwia to odsłonięcie kości i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To niezwykle trudny etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wprawą i wyczuciem. Precyzja konieczna jest również przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w łoże. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a lęk przed odczuciem bólu

Myśl o założeniu implantu zęba rodzi w niektórych osobach przerażenie związane z ewentualnym intensywnym bólem odczuwanym podczas zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie lęk ten jest kompletnie bezpodstawny. Nowoczesna implantologia dysponuje niezwykle skutecznymi lekami przeciwbólowymi, gwarantującymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie podatni na ból mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które całkiem usunie problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.