Straciłeś ząb? Pomyśl o implantach stomatologicznych

10 października 2019

Implanty zębowe to najlepszy sposób na zastąpienie straconego korzenia. To idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy utracili jeden lub kilka zębów i nie potrzeba im pełnej protezy. Aczkolwiek implanty stomatologiczne równie dobrze sprawdzają się także w przypadku sporych ubytków, a nawet bezzębia. Są one znacznie wygodniejsze od protez, a jeśli stosownie o nie zadbamy, bez większych problemów możemy cieszyć się nimi przez kilkanaście lat. Tak wysoka trwałość implantów zębowych to w znacznej mierze zasługa materiałów, których używa się do ich produkcji. Z jakich materiałów wytwarza się nowoczesne implanty zębów?

Implanty zębowe – materiały

Na samym początku należy nadmienić, iż implant zęba to jedynie ta część, którą wszczepia się w dziąsło, zastępując korzeń zęba. Widoczny element to tzw. korona. Same implanty produkowane są wyłącznie z tytanu – materiału, charakteryzującego się wysoką trwałością. Jego największą zaletą jest także to, że nie reaguje z żadną substancją ani nie rdzewieje – jego stosowanie jest więc całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu i przestrzeganiu higieny, wytrzymuje kilkanaście lat.

Z czego wykonuje się korony implantów stomatologicznych?

Zróżnicowanie materiałów, z których wytwarzane są korony jest szersze. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem są implanty zębowe z koroną z porcelany, do złudzenia przypominającą naturalny ząb, a ponadto nie wywołującą reakcji alergicznych. Implantologia oferuje także stosunkowo niedrogie korony metalowe z porcelanową powłoką, która podnosi ich walory wizualne i dodatkowo zapobiega alergiom. Ostateczna budżetowa alternatywa, którą może zaproponować implantolog, to korony metalowe. Z powodu niezbyt atrakcyjnego wyglądu, są one zakładane najczęściej w miejsce zębów tylnych.