Tego nie nauczysz się sam! Szkolenia z umiejętności miękkich

2 stycznia 2019

Umiejętność komunikacji, zarządzanie zespołem, przezwyciężanie stresu, kreatywność czy asertywność – co łączy te umiejętności? Choć wydają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego, wszystkie są zaliczane do umiejętności miękkich. W kontraście do umiejętności twardych, do których zalicza się te charakterystyczne dla specjalistów w danej dziedzinie, umiejętności miękkich nie można przyswoić sobie podczas studiów lub zwykłych kursów. Oczywiście nie oznacza to, że są one wyłącznie wrodzone – istnieją szkolenia z umiejętności miękkich, podczas których uczestnicy mogą je zdobyć lub rozwinąć.

Szkolenia z umiejętności miękkich – przydadzą się w czasie rekrutacji

Umiejętności miękkie powinno się rozwijać z wielu powodów. Są one przydatne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Podczas analizy podań o przyjęcie do pracy, rekruterzy zwracają na nie uwagę równie dużą (a czasem nawet większą), co na umiejętności twarde. Ważne są głownie umiejętności dotyczące pracy z innymi ludźmi – praca zespołowa, osiąganie kompromisów, perswazja czy zarządzanie innymi pracownikami. Poza tym istotne są takie cechy jak inteligencja emocjonalna, kreatywność, a także radzenie sobie w stresujących sytuacjach.

Czego spodziewać się po szkoleniach z umiejętności miękkich?

Samodzielne doskonalenie umiejętności miękkich nie jest dla większości z nas łatwe. Z tej przyczyny warto szukać pomocy u specjalistów – brać udział w treningach i czytać literaturę psychologiczną. Szkolenia z umiejętności miękkich obejmują nie tylko przekazanie kluczowych umiejętności, ale także ćwiczenia (w tym zespołowe) oraz komentarz terapeuty. Dzięki temu ostatniemu uczestnicy szkolenia dowiadują się, które umiejętności wymagają dalszej pracy oraz które ich cechy należy dalej rozwijać.