Usługi prywatnego detektywa

12 czerwca 2020

Kim jest detektyw? Ta specjalność rozwija się od XIX wieku, a użycie wybitnych i intrygujących metod dedukcji odbiło swój ślad w literaturze jak na przykład postać Sherlocka Holmesa. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa opiera się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z racjonalnego myślenia i innych niejawnych metod dochodzenia. Taka forma dedukcji ma na celu dojście do prawidłowych konkluzji w oparciu o zebrane dowody, fakty i przesłanki. Prywatny detektyw prowadząc rozpoznanie zdarzenia zlecone przez klienta musi posiadać licencję, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres czynności detektywa

Coraz częściej korzystamy z usług prywatnych detektywów. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, gdzie każda drobna przesłanka czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Główny zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysokie zapotrzebowanie na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest poprzeć dowodami nasze racje i motywy. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.